Tepelné izolace a hydroizolace PUR pěnou
Izolační řešení PUR prémiovými systémy

Společnost PUR-IZOLACE s.r.o. slaví 30. narozeniny

Za dobu své existence zavedla v oboru řadu technologií a stihla položit tepelné, vodotěsné a zvukové izolace na ploše přesahující 3 miliony metrů čtverečních.

V závěru roku 2020 se firma stala součástí významné české skupiny akciové společnosti Barvy a Laky Hostivař, a tím se uzavřel její technologický kruh s cílem dodržení vysoké kvality práce. Jaké byly uplynulé roky a co firmu čeká v nejbližších letech jsme se zeptali jejího zakladatele Petra Korčáka.

Izolace polyuretanovou pěnou byla před 30 lety u nás úplnou novinkou, jak se tato technologie dostala do Litoměřic?

U zavedení nástřiku polyuretanové pěny v tehdejším státním podniku OSEVA Litoměřice jsem stál osobně v roce 1988, kdy se tu řešil problém ztrát osiva při jeho transportu. Tato technologie byla v roce 1991 při likvidaci podniku prodána společnosti PUR-IZOLACE s.r.o. Litoměřice, kterou se mnou zakládal kolega z Osevy Miroslav Novák a projektant z Agrostavu Litoměřice Milan Dusík, ti jsou již v důchodu.

Vzpomenete si na první větší zakázku, ke které jste se po letech v rámci pozáručního servisu vraceli?

Vůbec první zakázkou v roce 1991 ještě v rámci Osevy byla izolace kulového zásobníku v areálu Chemopetrol Litvínov. První větší akcí byla izolace střechy provozu autodoprava v podniku SEPAP Štětí, v Litoměřicích jsme první střechu izolovali na Pedagogické škole, kde před řadou let proběhl i pozáruční servis.

Můžete připomenout některé zdařilé nebo zajímavé zakázky?

Dnes nelze vybírat zakázky jako mimořádně zdařilé. Kvalita je v naší práci standardní veličina. Rozhodně lze vzpomenout na zakázky na výjimečných objektech, je to například tepelná izolace o ploše 1000 metrů čtverečních na koncertním sále Rudolfinum v Praze, kde jsme obdrželi uznání pro aplikaci moderní technologie od památkářů. Připomenul bych i architektonicky oceněný Dům v zahradě arch. Šépky, nebo podobný objekt Globular Haus v Maďarsku. Aktivity však máme i v jiných oborech. Málo kdo ví, že naše firma vyráběla z PUR pěny dekorace pro řadu natáčených filmů, jako je například Van Helsing, Vetřelec kontra Predátor, Merlin, Pohádky Bratří Grimmů. Posledními dekorace jsme připravovali pro filmy Wheels of Time nebo Carnival Row, aktuálně natáčené v Praze. Stopu prostřednictvím dekorace zanechala naše firma při novodobém nastudování Čertovy stěny v pražském Národním divadle, v několika pohádkách z produkce ČT, ale také v zábavních parcích Prater ve Vídni nebo v německém Rheinau Linx.

Foto: Dům v zahradě arch. Šépky

Máte spočítáno, že firma položila za dobu své existence izolační pěnu na plochu přesahující tři miliony metrů čtverečních.

Tři miliony jsme už skutečně překročili, velký vliv na tom mají vyrovnané výkony ve většině uplynulých let. Pracujeme totiž v různých, velmi odlišných odvětvích, kde se jednotlivé výkyvy vykrývají. Velké plochy realizujeme především v segmentu zemědělské výroby a průmyslu, a to jak v České republice, tak i zahraničí. Objemy výroby doplňujeme i technologií litím pur nebo pir pěny ve velmi širokém spektru oborů.

V závěru roku 2020 se obě vaše společnosti PUR IZOLACE a PUR TRADING staly členy významné české skupiny akciové společnosti Barvy a Laky Hostivař. Co tento vstup pro vaše firmy znamená?

Je to významný krok, ale také vyústění dlouhodobé synergie v oboru nástřiku polyuretanových pěn. Součástí této technologie je totiž i speciální nátěr proti UV záření, vyráběný firmou DENAS a.s., dalším členem této skupiny, s kterým spolupracujeme už přes 20 let. Tím se kruh kooperujících firem zavřel. Jedni kolegové vyrábí pěnu, druzí nátěry a my vše realizujeme. Vše je české, pod kontrolou. Může být něco výhodnějšího?

Od roku 2005 je vaše firma majitelem objektu v litoměřické Nádražní ulici, jaké s ním máte plány?

Do oprav areálu v Nádražní ulici jsme postupně investovali nemalé prostředky, naposled k rekonstrukci administrativní budovy přispěla samotná skupina Barvy a laky. Vznikly zde sklady, výroba a základna všech technologických vozidel pro aplikaci několika druhů pěn včetně osvědčených zařízení Gusmer z USA. Naše know-how zahrnuje i zpracování UV nátěrů s velmi dlouhou životností na bázi silikonu, které aplikujeme námi zkonstruovaným hydraulickým vysokotlakým zařízením.

Společnost PUR-IZOLACE nabízí izolaci různých povrchů třemi druhy polyuretanové pěny, chystáte v příštích letech přijít na trh s nějakou novinkou?

Tři druhy pěny, to je ta nejzákladnější nabídka v oboru tepelných, vodotěsných a zvukových izolací. Nabízíme velmi široké portfolio služeb lití PUR a PIR pěny, aplikaci systému polyurea a vyrábíme i polyuretanové desky jako mezi stupeň k některým našim činnostem. Při pracích redukujeme množství odpadů, z kvalitních zbytků pěny připravujeme drť vhodnou pro svépomocné instalace například formou tepelně izolačních zásypů. K novinkám patří rok úspěšně ověřovaný izolační systém PUR IZOLACE ALBEDO, příspěvek pro snížení oteplování. Je to sofistikovaný systém vzniklý spojením naší tvrdé pěny a několika produktů včetně materiálů na bázi nanotechnologie, vyráběných sesterskými firmami z naší skupiny Barvy a laky a ve spolupráci s odborným pracovištěm ČVUT v Praze. Tento projekt dostal již v prvopočátku Čestné uznání v soutěži Vizionář 2020.


Autor: Václav Sedlák, Petr Korčák
Fotogalerie: archiv Petra Korčáka, archiv PUR-IZOLACE s.r.o.
Ve spolupráci s Digitálka.cz

Nejnovější příspěvky

Štítky