Tepelné izolace a hydroizolace PUR pěnou
Izolační řešení PUR prémiovými systémy

Proč topit „pánu bohu“ do oken?

Proč topit „pánu bohu“ do oken?

Žijeme v době skutečné energetické krize, kdy se ceny energií pohybují jako na horské dráze. Počítat dlouhodobě se stabilními cenami energie je prakticky nemožné. Jak s tím naložit? A jak minimalizovat tepelné ztráty? Na tyto otázky jsme se zaměřili na našem blogu.

Nejčastější příčiny tepelných ztrát

Každý ví, že teplý vzduch stoupá nahoru. Z toho vyplývá, že ve vytápěné místnosti se nejrychleji ohřívá strop. Pokud je pod nevytápěným prostorem, resp. půdou, dochází k jeho ochlazování z horní strany, a tedy k tepelným únikům do nevytápěného prostoru. Samozřejmě, není strop jako strop, a může obsahovat jisté tepelně izolační materiály, poplatné době stavby domu (škvára, rákos, skelná vata apod.). Vzhledem k tehdejším cenám energie se tento detail někdy tolik neřešil. Účinnost takových izolací je z dnešního hlediska často mizivá.

Jak minimalizovat tepelné ztráty?

Dnes již řada majitelů nemovitostí (rodinných nebo bytových domů) uvažuje o využití půdního prostoru. Lze tedy uvažovat i o zateplení vlastní střechy, která následně také zabrání únikům tepla. Střechu je možné izolovat několika způsoby. Ten nejrychlejší a nejúčinnější způsobem je PUR IZOLACE SOFT®, speciální pěna, která se nanáší nástřikem. Tato pěna je naprosto nezávadná a ekologická, k napěňování se používá vodní pára.

Pěna má velmi dobré tepelně izolační vlastnosti – je dokonce nepatrně lepší než pěnový polystyren. Má cíleně otevřené buňky, což přináší velmi účinnou zvukovou izolaci. Co to znamená?

PUR IZOLACE SOFT®

Je-li tedy nutné snížit úniky tepelné energie, je možné střechu ze strany půdy opatřit nástřikem této pěny. Dnešní požadavky na dokonalé zateplení znamenají tloušťku přibližně 25 cm, ale je možné pěnu aplikovat např. od 10 cm do 50 cm, a to podle požadavku investora, potřeby zateplení či druhu konstrukce. Vrátíme se k oné vlastnosti zvukové izolace – střecha je navíc dokonale zvukově izolována. „Bubnování deště“ je potom minulostí. Hlavní výhodou této technologie je naprosto dokonalé zatěsnění všech spár a dutin. Pěna vše vyplní a zamezí tzn. infiltraci studeného vzduchu. Způsob nástřiku nevyžaduje mechanické kotvení, pěna dokonale přilne na všechny běžné povrchy. Hmotnost této izolační vrstvy je prakticky zanedbatelná – 1 m² 25 cm tloušťky váží cca 3 kg.

Často se setkáváme s otázkou, zda dřevěné konstrukce v pěně nehnijí. Pěna má velmi nízký odpor difúzi vodních par (otevřené buňky viz výše), tzn. že vlhkost prochází pěnou ven. V podkrovích, kde se uvažuje o obytných prostorech, se pěna nanáší do předem připravených rastrů pro montáž sádrokartonů. Zde je nutné upozornit na nutnost použití parotěsné fólie z vnitřní strany (ze strany interiéru), jako u všech tepelných izolací.

Pěnu lze nanášet prakticky ve všech polohách; na stropy, vnitřní šikmé plochy střech, pod prkna na půdě (nutno z části demontovat). Realizace je poměrně rychlá a nevyžaduje dopravu objemného izolačního materiálu na místo. Do prostoru, který bude izolován, se natáhne pouze hadicové vedení (dosah cca 75 m) od technologického vozidla.

Prohlídka a návrh optimálního řešení

Každé realizaci předchází prohlídka a návrh vhodné aplikace. To je velmi důležitý moment, při němž se stanoví technologický postup s ohledem na danou situaci v objektu. Správný návrh výrazně ovlivňuje dlouhodobou a spolehlivou funkci izolace. Prohlídka na místě a návrh řešení, případně výpočet je společností PUR-IZOLACE s.r.o. prováděn zdarma.

Jedinou cestou, jak snížit náklady na topení v zimním období, je izolovat. Vedle izolací stěn, výměny oken je jedno z nejúčinnějších řešení izolování střech, popř. stropů nebo půdy. Izolace s pomocí PUR IZOLACE SOFT® je rychlé a účinné. Dokonce je možné využívat dotační program Zelená úsporám. Otázku, proč topit pánu bohu do oken si potom už nepoložíte…


Autor článku
Petr Korčák
technický poradce PUR-IZOLACE s.r.o.

Nejnovější příspěvky

Štítky